Geçim Kaynakları

Belde halkının % 70'i yurt dışında işçi olarak çalıştığından ortalama 1.000 olan nüfus 7. ve 8. aylarda 4 bine ulaşmaktadır. tabiiki sonuçta Beldeye bol miktarda döviz gelmektedir. Bu da beldede bina yapımını, dolayisiyla inşaat sektörünü geliştirmekte, Belde ticaretine canlılık katmaktadır. Inşaat işçiliği Beldenin önemli geçim kaynağıdır. Bunun yanında beldede internet kafeler, düğün salonları, çay bahçeleri, lokanta ları vardır. Diğer önemli gelir kaynağı ise balıkçılıktır. Balık sezonunda Amatör ve profosyenel balıkçıların uğrak yeridir. Balıkçılık kooparatifide dulunan beldede, hemen hemen her türlü balık avlanılmaktadır.

Tarım:
Kıyıdan hemen yükselen dağların arasında tarıma elverişli büyük alanlar bulunmamaktadır. Arazinin engebeli olması nedeniyle makina tarımı yapılamamaktadır. Tarımla uğraşanlar hala saban kullanmaktadır. Son zamanlarda ufakda olsa seracılık yapılmaktadır.
 Tarıma uygun yeterli alan bulunmadığından, halkin %70 i büyük şehirlere yada yurtdışına gitmişlerdir. Yaz sezonunda nüfus bir hayli arttığı için bölgede yetiştirilen sebzeler yeterli gelmemektedir ve diğer şehirlerden temin edilir.

 Hayvancılık :
 Tarım hayvancılığı desteklemediği için ticari hayvancılık yapılamamaktadır. Komşu köylerde, her ailenin kendi geçimini sağlayacak kadar hayvan bulunmaktadır.

Sanayi ve Ticaret :
Beldede bir adet parke fabrikası, cam fabrikası, kereste biçim atölyeleri, mobilya atölyeleri, marangozhaneler, tekstil ve tel fabrikalari mevcuttur. Belde merkezinde irili ufaklı market ler, sanayi alanı, küçük el sanaatları atölyeleri vardır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !